Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny akcent w dniu 18 października – Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Data publikacji 19.10.2023

Czy wiesz, że niemal wszystkie kraje świata są dotknięte handlem ludźmi, że większość przypadków dotyczy wykorzystywania seksualnego oraz pracy przymusowej? Zdajesz sobie sprawę, że ofiarami handlu ludźmi padają zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci? Słubiccy Policjanci na stoisku promocyjnym przypominali, jakie zagrożenia niesie ze sobą to przestępstwo.

Handel ludźmi to współczesna odsłona niewolnictwa. Osoby traktowane są jak towar, przekazywane sobie przez przestępców i sprzedawane. Nie mają możliwości ucieczki, kontaktu z rodziną. Ofiary wykorzystywane są w seks-biznesie, do ciężkiej przymusowej pracy, żebractwa czy kradzieży lub wyłudzania kredytów. Pułapką okazują się obietnice atrakcyjnych wyjazdów do pracy i bajecznych zarobków. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i dotyczy każdego regionu świata. Co roku około 2 miliony ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego cześć to dzieci. Aby zwalczać i zapobiegać temu przestępstwu, które jest wyjątkowo dynamiczne i podlegające znacznym wahaniom, trzeba poznać jego złożoność. Pomóc w tym ma „Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi” organizowany i obchodzony 18 października. Do grup szczególnie narażonych na to przestępstwo należą osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na przykład dotknięte problemami finansowymi i rodzinnymi, osoby poszukujące pracy za granicą, które nie znają języka, prawa i kultury kraju oraz osoby małoletnie.

Wczoraj ( 18 października)  słubiccy policjanci przypominali, jakie zagrożenia niesie ze sobą to przestępstwo na stoisku promocyjnym zorganizowanym przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Słubicach. Mieszkańcy w tym dniu mogli dowiedzieć się m.in. czym jest handel ludźmi, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę, co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi Policjanci tłumaczyli jak poważnym problemem jest przymusowa prostytucja, praca przymusowa, handel dziećmi czy handel narządami.

DLATEGO PAMIĘTAJ!

Wyjeżdżając za granicę kraju, pamiętaj :

  • Dopełnij wszelkich formalności;
  • Ubezpiecz się;
  • Nigdy nie oddawaj swojego paszportu pośrednikowi ani innym osobom;
  • Sprawdź, czy pośrednik oferujący Ci pracę działa legalnie;
  • Upewnij się , że Twój pracodawca istnieje;
  • Poinformuj najbliższych o miejscu pobytu i ustal zasady kontaktów np. raz w tygodniu o ustalonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów np. przekaż pozdrowienia dla kogoś kto nie istnieje;
  • Zrób kserokopię dokumentów oraz aktualne zdjęcie i zostaw bliskim, zaufanym osobom, zaufanym. 

starszy aspirant Ewa Murmyło

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

Powrót na górę strony