Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WSPÓLNE PATROLE WODNE POLICJI I STRAŻY POŻARNEJ GWARANCJĄ BEZPIECZEŃSTWA NAD AKWENAMI

Bezpieczeństwo nad wodą, to priorytetowa sprawa nie tylko dla policjantów, ale także innych służb, których zadaniem jest ochrona życia ludzkiego. W środę ( 27 lipca) policjanci wspólnie z słubickimi funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej kontrolowali rejon rzeki Odry sprawdzając zachowanie wypoczywających oraz czy miejsca w jakich przebywają nie stanowią dla nich zagrożenia.

Realizując zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach wspólnie ze strażakami z słubickiej Państwowej Straży Pożarnej kontrolowali rejon rzeki w trosce o bezpieczeństwo osób, które przebywają na terenie akwenu lub zdecydowały się na kąpiel w miejscu niedozwolonym i niestrzeżonym. Osoby przebywające w takich miejscach muszą liczyć się z wysokim mandatem. Pamiętajmy, że gdy korzystamy z kąpielisk niestrzeżonych jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.  Rejon rzeki stanowi ogromne zagrożenie, ze względu na  bardzo duże skoki głębokości oraz wiry wodne. Czasami nawet bardzo dobra znajomość terenu na jakim przebywamy nie uchroni nas przed nieszczęśliwymi konsekwencjami.

Warto znać i przestrzegać nad wodą kilku zasad, aby uniknąć niebezpieczeństwa:

  1. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod działaniem tych środków.
  2. Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić  szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  3. Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
  4. Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych i do tego przeznaczonych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik. Na wejście do wody zezwala biała flaga, czerwona natomiast oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  5. Nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody, a także w miejscach, gdzie obowiązuje taki zakaz. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa. Warto rozeznać miejsce kąpieli.
  6. Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem, otaczajmy je szczególną opieką. Zaopatrzmy dzieci w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujmy osoby małoletnie, aby nie doszło do oddalenia się ich od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
  7. Nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  8. Nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny
  9. Do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą;
  10. Korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające osoby są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki;
  11. Pamiętajmy, że odpoczywając nad wodą nie jesteśmy sami. Niedopuszczalne jest popychanie, wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno także podtapiać pływających

aspirant Agnieszka Kaczmarek

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

Powrót na górę strony