Okradli seniorkę metodą na... hydraulika - Aktualności - KPP Słubice

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Okradli seniorkę metodą na... hydraulika

Data publikacji 13.09.2019

W związku z powtarzającymi się przypadkami kradzieży i oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, po raz kolejny apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań. Mimo apeli policjantów, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści i złodzieje, wciąż okradają i wyłudzają pieniądze od bezbronnych starszych osób. W czwartek(12 września) 88-letnia słubiczanka została w ten sposób okradziona ze złotej biżuterii.

Do zdarzenia doszło w czwartek(12 wrzesień) w Słubicach. Kilka minut po godz.13:00 do drzwi jednego ze słubickich mieszkań zapukał starszy mężczyzna i poprosił o możliwość wejścia do lokalu i sprawdzenia wody z uwagi na awarię w innym mieszkaniu. 88-letnia kobieta niczego nie podejrzewając wpuściła go do środka.  Chwilę później do mieszkania wszedł młody mężczyzna podający się również za hydraulika. Podczas sprawdzania wody w łazience prawdopodobnie doszło do splądrowania mieszkania seniorki. Po wyjściu nieznajomych 88-latka sprawdziła pomieszczenia, w których miała schowaną złotą biżuterię. Okazało się, że biżuteria została w całości skradziona. Kiedy pokrzywdzona zorientowała się, że została okradziona powiadomiła o wszystkim Policję.

Prosimy wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji w tej sprawie o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Słubicach pod numerem telefonu 0 - 95 759 28 - 11 lub z najbliższą jednostką Policji pod numerem 112.

Po raz kolejny apelujemy szczególnie do osób starszych, aby nie otwierały drzwi obcym osobom przedstawiającym się za pracowników urzędów, prywatnych firm gdyż bardzo szybko mogą stać się ofiarami oszustów. Gdy do drzwi puka osoba nam nieznana, zawsze można ją poprosić o dokument tożsamości, legitymację pracowniczą, umówić się na inny termin, kiedy w mieszkaniu będzie znajdował się ktoś bliski lub znajomy. Osoba o uczciwych zamiarach nie obrazi się.

Jeżeli gość staje się natarczywy należy niezwłocznie zadzwonić na alarmowy numer telefonu 112, starając się jednocześnie zapamiętać wygląd nieznajomego.

Pamiętajmy jak ważną rolę odgrywają w takim przypadku rodzina i przyjaciele seniorów, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami starszymi, narażonymi na tego typu przestępstwa. Rozmawiajmy z naszymi babciami, dziadkami, starszymi sąsiadami i osobami samotnie zamieszkującymi, że są oszuści, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość, łatwowierność i zabrać im wszystkie życiowe oszczędności. Ostrzegajmy ich przed oszustami i złodziejami.

Kilka porad dla osób starszych, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:

Seniorze! Daj sobie czas do namysłu

Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję!

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

Inne porady dla starszych osób

Nie wpuszczaj do domu nieznanych Ci osób. Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.

Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń, jeżeli mieszkasz na wsi, takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu.

Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.

Najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe. Nie trzymaj dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki, nie uchronią Twoich pieniędzy przed złodziejem.

Najczęstsze metody oszustw:

Oszustwo na okazyjny zakup - oszuści oferują do sprzedaży różne artykuły zachwalając jako towar wysokiej jakości, najczęściej aparaty cyfrowe, kamery, czasem drogie markowe zegarki i perfumy. Sami zaczepiają ofiarę. Proponują sprzedaż artykułu po bardzo niskiej cenie. Ofiara godzi się. Płaci a w domu odkrywa, że kupiła zabawkę, obudowę kamery lub podróbkę.

Oszuści podają się za pracowników urzędów - oszuści podają się za pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i odwrócić uwagę lokatorów a następnie ich okraść. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze, samotnie mieszkające.

Metoda na wnuczka - oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za członka rodziny, przeważnie za wnuczka bądź syna i nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej, zazwyczaj tłumaczą się ciężką sytuacja materialną. Ludzie po telefonie obcej osoby, która podaje się np. za „wnuczka” biegną do banku wypłacają oszczędności życia, które zgodnie z instrukcją wydaną przez telefon przez obcą osobę przekazują komuś kogo pierwszy raz widzą na oczy. Niestety po fakcie kontaktują się z rodziną, a wtedy okazuje się, że padły ofiarą złodzieja.

Metoda na policjanta - przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".