Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PROJEKT DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH „Seniora nie oszukasz!”

Data publikacji 04.03.2019

Projekt jest skierowany do seniorów, którzy są grupą społeczną szczególnie narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Łatwowierność, ufność i chęć pomocy charakterystyczne dla osób starszych coraz częściej wykorzystują pozbawieni skrupułów oszuści.

Według danych Komendy Głównej Policji w pierwszym półroczu  2018 roku  w Polsce oszukano blisko 1,7 tyś. seniorów. Łącznie stracili oni prawie 27 mln zł.  Natomiast w woj. lubuskim w 2018 roku odnotowano 50 przypadków usiłowania oszustwa oraz 22 przypadki dokonania oszustwa na łączną kwotę 1 166 283 zł.

Wraz z rozpoznaniem przez Policję sposobów działania oszustów oraz  ich nagłośnieniem, zmieniają się też ich metody działania. Przestępcy, podszywając się    za  policjantów, oficerów CBŚP, prokuratorów namawiając osoby starsze, by pomogły  w urządzeniu zasadzki na oszustów. Zazwyczaj jedna osoba z grupy przestępczej telefonuje do wybranej ofiary  i podaje się na przykład za policjanta, który prowadzi śledztwo w sprawie oszusta „na wnuczka”, a następnie prosi o pomoc w zastawieniu na niego pułapki i wypłacenie oszczędności z banków  w celu ich zabezpieczenia. Ofiara zachowuje się zgodnie ze wskazówkami fikcyjnego policjanta, a po przekazaniu pieniędzy przestępca znika bez śladu, a o policjancie nikt nie słyszał.

Podobnie działa mechanizm okradania metodą „na wnuczka”. Zazwyczaj ktoś telefonuje do wybranej ofiary (oszuści często korzystają z książki telefonicznej, wybierając typowe dla starszego pokolenia imiona) i przedstawiają się jako dawno niewidziany wnuczek/wnuczka, siostrzeniec/siostrzenica czy daleki kuzyn/kuzynka. Jednocześnie oszust tak kieruje rozmową, że ofiara sama podaje imię swojego wnuczka oraz bezwiednie przekazuje różne drobne informacje związane z rodziną. Także zmieniony głos krewnego nie wzbudza podejrzeń, gdyż ten, według oszusta, najczęściej właśnie przechodzi chorobę gardła lub ma kłopoty,  z jakością telefonu, z którego dzwoni. Częstym pretekstem do wyłudzenia gotówki  od starszej, samotnej osoby jest trafiająca się „znakomita okazja” dokonania jakiejś transakcji (np. kupna samochodu, wpłacenia zaliczki na mieszkanie) lub uniknięcie kary za spowodowanie wypadku samochodowego.

W związku z  powyższym Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policjiw Gorzowie Wlkp., opracował projektu działań prewencyjnych pn. „Seniora nie oszukasz”, którego celem jest:

  • podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych – mieszkańców
    woj. lubuskiego,
  • ograniczenie liczby przestępstw na szkodę osób starszych w woj. lubuskim’
  • ochrona osób starszych przed oszustwami i wyłudzeniami,
  • wzrost świadomości osób starszych na temat zasad bezpiecznych zachowań
    i sposobów unikania zagrożeń,  
  • kształtowanie właściwych postaw w kontaktach z nieznajomą osobą,
  • wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach nietypowych,
    w tym reagowanie oraz powiadamianie o zagrożeniu.

W ramach projektu zrealizowano i zaplanowano następujące przedsięwzięcia:

  • przekazanie „Listu otwartego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp.” dyrektorom banków i Poczty Polskiej, duchownym – przedstawicielom kościoła katolickiego i innych wyznań, sołtysom.
  • opracowano i wyprodukowano materiały informacyjno – edukacyjnych, tj. ulotkę informacyjno – edukacyjną oraz spot filmowy, wykorzystane do kampanii społecznej prowadzonej w środkach masowego przekazu,
  • organizację i przeprowadzenie spotkań profilaktycznych na temat zagrożeń związanych z oszustwami dla seniorów, uczniów szkół podstawowych
    i ponadpodstawowych woj. lubuskiego.

Projekt będzie realizowany do marca 2019 r

Powrót na górę strony