Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pożary kominów !!!

Data publikacji 07.01.2019

Aby takich zdarzeń było mniej, wystarczy by mieszkańcy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W okresie grzewczym niestety coraz częściej dochodzi do pożaru sadzy w kominie. Powodem może być brak czyszczenia przewodów dymowych, palenie w piecu               śmieciami i mokrym drewnem. Aby uniknąć pożaru sadzy przed sezonem grzewczym należy przeprowadzić kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego,               podczas którego sprawdza się drożność i szczelność komina.
Nierozsądna eksploatacja urządzeń grzewczych, zanieczyszczenie przewodów kominowych oraz wentylacyjnych może być przyczyną pożarów sadzy w kominie.

O cichym, bezbarwnym i bezwonnym zabójcy, czyli czadzie pisaliśmy już wiele razy. Strażacy wielokrotnie, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego apelowali          o sprawdzanie instalacji grzewczej. Właściciele budynków, w których zamontowane są piece opalane paliwem płynnym lub gazowym (np. piece dwufunkcyjne) są zobowiązani do systematycznego czyszczenia przewodów kominowych dwa razy w roku. Mitem jest przekonanie, że nie musimy sprawdzać drożności kominów od pieców gazowych.

DOPILNUJ terminowego czyszczenia przewodów kominowych:

- 4 razy w roku od palenisk opalanych paliwem stałym (węgiel, drewno)

- 2 razy w roku od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym

- raz w roku czyszczenie przewodów wentylacyjnych.

W oparciu o art. 62 Prawa Budowlanego jesteśmy zobowiązani raz w roku wykonać badanie techniczne przewodów kominowych

 

art. 82 Kodeksu Wykroczeń

Zgodnie z przepisami mandatem powinien być ukarany ten, kto zobowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.

 

Źródło: mł. asp. Ewa Murmyło

 

 

Powrót na górę strony