Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijani kierowcy zatrzymani dzięki reakcji świadków

Data publikacji 23.07.2018

Dzięki prawidłowej postawie i błyskawicznej reakcji świadków policjanci uniemożliwili dalszą jazdę dwóm kierowcom, którzy wsiedli ,,za kółko'' pomimo wypitego alkoholu. Obaj kierowcy mieli po blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jeden z kierowców nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę(21 lipiec), w godzinach wieczornych. Oficer dyżurny słubickiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o pijanym kierowcy samochodu osobowego marki Opel. 27-letni mieszkaniec Słubic zauważył, że poruszający się przed nim kierowca opla ma problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy. Jechał całą szerokością jezdni. Mężczyzna podejrzewał, że kierujący autem może być pijany. W pewnym momencie Opel się zatrzymał i wtedy zgłaszający wraz ze swoją pasażerką błyskawicznie zareagowali – odebrali mężczyźnie kluczyki i zadzwonili na Policję. Dyżurny przekazał informację policjantom, którzy natychmiast pojechali na miejsce interwencji.  Jak się okazało podejrzenia zgłaszającego okazały się słuszne. Badanie stanu trzeźwości 29-letniego mieszkańca województwa śląskiego potwierdziło, że jest pijany. Mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto okazało się, że 29-latek nie posiada w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

29-latek musi liczyć się z konsekwencjami karnymi swojego zachowania - odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz wykroczenie kierowania pojazdem nie mając do tego uprawnień.

Drugie zdarzenie miało miejsce w poniedziałek(23 lipiec) w Rzepinie. Informację o nietrzeźwym kierującym zestawem ciężarowym przekazał policjantom 36-letni mieszkaniec Wolsztyna. Z relacji zgłaszającego wynikało, że kierowca pojazdu ciężarowego z naczepą marki Mercedes wykonuje dziwne manewry na drodze i najprawdopodobniej jest nietrzeźwy. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia przeprowadzili badanie na stan trzeźwości 41-letniego obywatela Białorusi. Okazało się, że kierujący ma blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Samochód został odholowany na policyjny parking. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy a jego doprowadzili do wytrzeźwieni. 41-latek musi liczyć się z konsekwencjami karnymi swojego zachowania - odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

W 2017 roku policjanci ze słubickiej drogówki  przeprowadzili  prawie 28 tysięcy kontroli stanu trzeźwości  i zatrzymali ponad 200 nietrzeźwych kierujących.

Każdego dnia policjanci zatrzymują nietrzeźwych kierowców. Mimo utraty prawa jazdy  i wysokich kar, kierowcy wciąż wsiadają za kółko na podwójnym gazie nie zdając sobie sprawy, że ryzykują nie tylko własnym życiem, ale życiem i zdrowiem innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy za popełnione przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Powrót na górę strony