Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miał ponad 3 promile i prowadził ciężarówkę z naczepą

Data publikacji 13.04.2017

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 46-letni kierujący zestawem ciężarowym, zatrzymany na obwodnicy Ośna Lubuskiego przez słubicką drogówkę. Mężczyzna stracił już swoje prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło wczoraj(12 kwietnia), kilka minut przed godziną 16:00. Oficer dyżurny słubickiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o kierowcy ciężarówki, którego zachowanie na drodze wskazywało, że może on być pijany. Dyżurny przekazał informację wszystkim patrolom. Wskazany pojazd marki Volvo został zatrzymany przez policjantów drogówki na obwodnicy Ośna Lubuskiego. Jak się okazało podejrzenia zgłaszającego okazały się słuszne. Badanie stanu trzeźwości mieszkańca powiatu będzińskiego potwierdziło, że jest pijany. Mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.     

Ciężarówka została odholowana na policyjny parking. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. 46-latek musi liczyć się z konsekwencjami karnymi swojego zachowania - odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

W ubiegłym roku o prawie dwa tysiące wzrosła liczba kontroli stanu trzeźwości  przeprowadzonych przez policjantów słubickiej drogówki. W 2016 roku policjanci ruchu drogowego  przeprowadzili  ich prawie 33 tysiące i zatrzymali ponad 260 nietrzeźwych kierujących.

Każdego dnia policjanci zatrzymują nietrzeźwych kierowców. Mimo utraty prawa jazdy  i wysokich kar, kierowcy wciąż wsiadają za kółko na podwójnym gazie nie zdając sobie sprawy, że ryzykują nie tylko własnym życiem, ale życiem i zdrowiem innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy za popełnione przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Powrót na górę strony