Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze nie daj się oszukać!

Data publikacji 28.01.2016

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, po raz kolejny apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań. W środę/27 stycznia br./ 84-letnia mieszkanka Rzepina straciła z tego powodu prawie 5 tysięcy złotych.

Wczoraj/27.01.2016r./ w południe do drzwi jednego z rzepińskich mieszkań zapukała kobieta, która oświadczyła, że jest pracownikiem wodociągów. Pod pretekstem sprawdzenia szczelności rur weszła do mieszkania samotnie mieszkającej 84-latki. Nieznajoma nakazała staruszce puszczać w łazience wodę oraz przez około 20 minut odwracała jej uwagę rozmową. Najprawdopodobniej w tym czasie ktoś inny plądrował pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu. Po wyjściu kobiety 84-latka zorientowała się, że z jej mieszkania zginęły pieniądze w kwocie ponad 2800 złotych oraz biżuteria złota. O całym zdarzeniu staruszka powiadomiła Policję.

Prosimy wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji w tej sprawie o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Słubicach pod numerem telefonu 0-95 759 28-11, Komisariatem Policji w Rzepinie pod numerem telefonu 0-95 759 50-00 lub z najbliższą jednostką Policji pod numerem 997 lub 112.

Po raz kolejny apelujemy szczególnie do osób starszych, aby nie otwierały drzwi obcym osobom przedstawiającym się za pracowników Urzędów, Prywatnych Firm gdyż bardzo szybko mogą stać się ofiarami oszustów. Gdy do drzwi puka osoba nam nieznana, zawsze można ją poprosić o dokument tożsamości, legitymację pracowniczą, umówić się na inny termin, kiedy w mieszkaniu będzie znajdował się ktoś bliski lub znajomy. Osoba o uczciwych zamiarach nie obrazi się.

Jeżeli gość staje się natarczywy należy niezwłocznie zadzwonić na alarmowy numer telefonu Policji- 997, starając się jednocześnie zapamiętać wygląd nieznajomego.

Najczęstsze metody oszustw:

Oszustwo na okazyjny zakup - oszuści oferują do sprzedaży różne artykuły zachwalając jako towar wysokiej jakości, najczęściej aparaty cyfrowe, kamery, czasem drogie markowe zegarki i perfumy. Sami zaczepiają ofiarę. Proponują sprzedaż artykułu po bardzo niskiej cenie. Ofiara godzi się. Płaci a w domu odkrywa, że kupiła zabawkę, obudowę kamery lub podróbkę.

Oszuści podają się za pracowników urzędów - oszuści podają się za pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i odwrócić uwagę lokatorów a następnie ich okraść. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze, samotnie mieszkające.

Metoda na wnuczka - oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za członka rodziny, przeważnie za wnuczka bądź syna i nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej, zazwyczaj tłumaczą się ciężką sytuacja materialną. Ludzie po telefonie obcej osoby, która podaje się np. za „wnuczka” biegną do banku wypłacają oszczędności życia, które zgodnie z instrukcją wydaną przez telefon przez obcą osobę przekazują komuś kogo pierwszy raz widzą na oczy. Niestety po fakcie kontaktują się z rodziną, a wtedy okazuje się, że padły ofiarą złodzieja.

Metoda na policjanta - przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".

Pamiętaj!!!

· będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki; 
· nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj; 
· jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok; 
· jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny; 
· nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firm a transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty; 
· nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; 
· mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym; 
· nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny. 
· nie kupuj rzeczy od nieznanych i przypadkowo spotkanych na ulicy osób.

 

Powrót na górę strony